Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | All Access E-Edition | Home RSS
 
 
 

Young ‘Mathletes’ Flex Mind Muscles

February 16, 2013
By SARAH HARMON - Staff Writer , The Intelligencer / Wheeling News-Register

More than 200 "mathletes" in grades 4-12 competed in the 2013 Ohio County Math Field Day on Friday during its third year at Wheeling Park High School.

The top 10 finishers in grades 10-12 will move on to the RESA 6 Math Field Day competition March 2 at the high school. The top four students from each grade in grades 4-9 also will advance to the regional competition.

Sue Hvizdos, a math teacher at Wheeling Park High School and coordinator of the event, said the competition challenges students in several areas including physical estimation, visual calculation, oral problems, written tests and "mathematical relays." Hvizdos said this year students from St. Michael's Parish School and Wheeling Country Day School were added to the competition, increasing the number of students competing from last year.

Article Photos

Photo provided
Woodsdale Elementary School students Fiona Hutchison, left, and Savana Muraca take part in Math Field Day events Friday at Wheeling Park High School.

"Children shift from one activity to the next, and it's fast-paced," Hvizdos said. "It was a big production. We had a lot of teachers helping, and there were 16 classrooms in use.

"It's growing to be so big. Math Field Day is exciting because some of these students will move on and eventually compete against West Virginia's best and brightest. Competition is always good, and this event is a wonderful learning experience," she added.

The winners in each grade level will compete against teams from Brooke, Hancock, Marshall and Wetzel counties in order to advance to the state competition in April at West Virginia State University in Institute, W.Va.

Fact Box

2013 Ohio County Math Field Day Winners & Alternates

The winners and alternates for each grade are as follows:

Grade 4:

Estimation Room Winner: Abigail Mauck (West Liberty)

First Place: Abigail Mauck (West Liberty)

Second Place: Fiona Hutchison (Woodsdale)

Third Place: Isaac McCabe (Bethlehem)

Fourth Place: Charlize George (St. Michael Parish School)

First Alternates: Emily Harmon (Elm Grove) and Madison Morgan (Steenrod)

Grade 5:

Estimation Room Winner: Aura Winter (Warwood)

First Place: Eja Courts (Warwood)

Second Place: Jillian Blair (Woodsdale)

Third Place: Kelly Williams (West Liberty)

Fourth Place: McKenna Dunbar (Steenrod)

First Alternate: Garrett Rogerson (Ritchie)

Grade 6:

Estimation Room Winner: Melina McCabe (Wheeling Middle)

First Place: Abby Jones (Triadelphia)

Second Place: Nathaniel Mountford (Warwood Middle)

Third Place: Lillian Bischof (St. Michael Parish School)

Fourth Place: Sara Palmer (St. Michael Parish School)

First Alternate: Melina McCabe (Wheeling Middle)

Grade 7:

Estimation Room Winner: Beighley Ayers (Bridge Street)

First Place: Morgan Glass (Warwood Middle)

Second Place: Fiona Zhang (Triadelphia)

Third Place: Kierstan Pyle (Bridge Street)

Fourth Place: Allison Holmstrand (Triadelphia)

First Alternate: Nathan Blair (St. Michael Parish School)

Grade 8:

Estimation Room Winner: William Sellers (Triadelphia)

First Place: William Sellers (Triadelphia)

Second Place: Wolfram Winter (Warwood Middle)

Third Place: Sydney Moffett (Bridge Street)

Fourth Place: Miriam Demasi (St. Vincent de Paul)

First Alternate: Zach Kovalski (Warwood Middle)

Grade 9:

First Place: Thomas Nagy (Wheeling Park)

Second Place: Kayley Miller (Wheeling Park)

Third Place: Lydia Russell (Wheeling Park)

Fourth Place: August Schmidt (Wheeling Central Catholic)

First Alternate: Elena Akers (Wheeling Park)

Grades 10-12:

First Place: Ji Min Yoon (Wheeling Central Catholic)

Second Place: Linwei Zhang (Wheeling Central Catholic)

Third Place: Ike Tan (Wheeling Park)

Fourth Place: Moujhuri Sau (Wheeling Park)

Fifth Place: Jay Coleman (Wheeling Park)

Sixth Place: Anusha Reddy (Wheeling Park)

Seventh Place: Cesar Chen (Wheeling Central Catholic)

Eighth Place: Vincent O'Leary (Wheeling Central Catholic)

Ninth Place: Elizabeth Stayduhar (Wheeling Central Catholic)

Tenth Place: Michelle Tan (Wheeling Park)

First Alternate: Aaruran Chandrasekhar (Wheeling Park)

Second Alternate: Casey Dolan (Wheeling Park)

Third Alternate: Thomas Chappelear (Wheeling Central Catholic)

Fourth Alternate: Chenny Zhang (Wheeling Park)

 
 
 

EZToUse.com

I am looking for: